strona główna gimnazjum . zobacz wszystkie nasze lekcje

3 grudnia 2014 roku

Za kulisami Teatru Wielkiego

Małgorzata Wójcik, Agnieszka Szeliga

Teatr Wielki od kuchni, czyli co słychać za kulisami…
3 grudnia klasa II b wraz z wychowawcą (a dzień później 1e) miała możliwość zwiedzenia kulis Teatru Wielkiego. Zobaczyliśmy to, czego na co dzień odbiorcy opery nie widzą. Zajrzeliśmy do sali prób dla muzyków, gdzie najbardziej zafascynowały nas różnej wielkości otwory w ścianie. Okazało się, że nie jest to niezwykły element dekoracji, lecz służy lepszej akustyce. Później zeszliśmy do miejsca, gdzie podczas spektaklu występuje orkiestra. Niektórzy uczniowie stanęli za pulpitem dyrygenta, przejmując jego rolę. Byliśmy też na dużej scenie, gdzie przyglądaliśmy się pracy techników przygotowujących scenę do spektaklu i podziwialiśmy niezwykłe możliwości ukrytych w niej mechanizmów. Następnie odwiedziliśmy różne pracownie techniczne, tj. stolarnię, malarnię, pracownię krawiecką i perukarnię. Tu zatrzymaliśmy się na dłużej, gdyż panie pozwoliły nam przymierzać rozmaite peruki. Te niezwykłe nakrycia głowy wprowadziły nas w nastrój zbliżającego się karnawału.