Let’s Be Green Together

12-16 lutego 2018 r.

informacja i zdjęcia

Tuż po feriach zimowych, czwórka uczniów wraz z dwiema nauczycielkami naszego gimnazjum, wybrała się do Malagi w Hiszpanii. To właśnie tam, w rejonie słonecznej Andaluzji, odbyło się pierwsze spotkanie uczniów w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ „Let’s be green together”. Młodzież z Litwy, Rumunii, Włoch oraz Polski była goszczona przez hiszpańskie rodziny. Uczniowie przez tydzień uczęszczali do hiszpańskiej szkoły Portada Alta na zajęcia projektowe oraz lekcje. Pierwszego dnia każdy kraj przedstawił prezentacje multimedialne na temat swojego państwa, miasta oraz systemu edukacji. Po wystąpieniach przyszedł czas na integrację oraz lekcje po angielsku przeprowadzone przez hiszpańskich nauczycieli.

Wtorek rozpoczął się lekcjami w szkole, po których uczniowie wraz z nauczycielami udali się na oficjalną wizytę do ratusza, na spotkanie z prezydentem miasta. Po ciepłym przywitaniu i wręczeniu upominków każdemu krajowi udaliśmy się do sali, w której obraduje rada miejska. Tam odbyło się spotkanie z przedstawicielami wydziału ochrony środowiska i edukacji. Mogliśmy posłuchać o programach ekologicznych, w które mogą zaangażować się szkoły w Maladze. Po spotkaniu w Ratuszu ruszyliśmy na wycieczkę po Maladze, którą przygotowała hiszpańska młodzież. Przeszliśmy się główną ulicą zabytkowego centrum Marques de Larios. Zobaczyliśmy katedrę, ruiny rzymskiego teatru oraz dom Pabla Picasso. Wycieczkę zakończyliśmy w porcie.

Środa była bardzo pracowita. Tego dnia uczniowie stworzyli ulotkę projektu „Let’s be green together”. Następnie wszyscy uczestnicy projektu zostali podzieleni na dwie grupy, aby popracować nad własną propozycją piosenki projektowej. Po tak intensywnej pracy uczniowie udali się na zajęcia sportowe. Zabawy zostały przygotowane z materiałów, które podlegają recyklingowi. Następnie odbyły się warsztaty fotograficzne. Po krótkiej części teoretycznej zorganizowano zajęcia praktyczne, podczas których młodzież pracując w grupach miała wykonać 6 zdjęć, każde w innej kompozycji.

Czwartego dnia wybraliśmy się na wycieczkę autokarową. Zwiedziliśmy dolmeny z Antequery, czyli budowle stworzone jedynie przy użyciu ogromnych bloków skalnych. Powstały prawdopodobnie między 3500 a 3000 rokiem p.n.e. Zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W samym mieście udaliśmy się na wzniesienie, gdzie znajduje się kolegiata de Santa Maria la Mayor — miejsce wyjątkowe, z którego oglądać można przepiękny widok na miasto i okolicę. Ostatnim punktem programu był Park Narodowy El Torcal. Chroni on skały wapienne, których oryginalne kształty są wynikiem procesów krasowych.

Ostatniego dnia odbyły się warsztaty w eco-ogródku, po których każda szkoła otrzymała zestaw nasion warzyw. Następnie uczniowie z Malagi przeprowadzili dyskusję na temat zużywania wody, papieru oraz plastiku. Po zajęciach w auli przyszła pora na ostatnią lekcję wychowania fizycznego. Na zakończenie działań projektowych odbyła się ewaluacja i rozdanie certyfikatów każdemu uczestnikowi projektu „Let’s be green together”.

Podczas pobytu w Maladze młodzież mogła doświadczyć ogromnej życzliwości i gościnności hiszpańskich rodzin, uczniów oraz nauczycieli.

Wszystkie pliki tematu:

Akcja sadzenia warzyw w ramach projektu Let’s Be Green Together — 20 kwietnia 2018 r. — informacja i zdjęcia

Malaga: pierwsze spotkanie uczniów w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ „Let’s be green together” — 12-16 lutego 2018 r. — informacja i zdjęcia

Wycieczka do Świętokrzyskiego Parku Narodowego — 20 grudnia 2017 r. — informacja i zdjęcia

Loteria na Łódzkie Towarzystwo Alzhaimerowskie — początek grudnia 2017 r. — informacja i zdjęcia