26 września 2014 roku

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszym gimnazjum

Magdalena Krakowiak

Bawiliśmy się świetnie - przeczytaj!

Udało się! Za nami pierwszy w historii naszej szkoły Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Czy zakończony sukcesem? Zdecydowanie tak! Młodsi bardzo dokładnie sprawdzili, czy starsi tabliczkę mnożenia znają. Uczniowie klasy pierwszej „b”, pod wodzą p. Katarzyny Szczepaniak, oraz grupa uczniów klasy trzeciej „d”, we współpracy z p. Magdaleną Krakowiak, przeegzaminowali uczniów klas trzecich. Trzecioklasiści wprost zostali zasypani pytaniami z tabliczki mnożenia. Zanim jednak przyszedł piątek i egzamin, wszyscy mieli szansę powtórzyć tabliczkę dzięki plakatom umieszczonym na korytarzach naszej szkoły. Gdzie się uczeń nie obejrzał, napotykał zagadki z mnożenia.

W środę, podczas godzin wychowawczych, uczniowie klasy pierwszej „b” przekazali na ręce każdej z klas trzecich plakaty z tabliczką mnożenia, które sami przygotowali. Prosili za każdym razem, aby plakat zawisł w pracowni danej klasy. Zaprosili również na piątkowe świętowanie Dnia Tabliczki Mnożenia.

Nadszedł piątek. Najpierw egzamin ustny przed komisjami egzaminacyjnymi. Każda z egzaminowanych osób mogła zdecydować o poziomie trudności zadawanych pytań. Miała do wyboru: pytania w kolorze zielonym czyli pytania łatwe, żółte czyli średnio trudne, no i czerwone czyli bardzo trudne. Każdy z uczniów otrzymał 10 pytań z wybranego przez siebie poziomu trudności. Ale zmagania z pytaniami w sali 33 to była dopiero rozgrzewka przed tym, co czekało trzecioklasistów na małej sali gimnastycznej. Tam uczniowie musieli jednocześnie skakać na skakance i rozwiązywać zagadki z tabliczki mnożenia. I ta cześć okazała się dla nich najtrudniejsza. „Jak to, jednocześnie myśleć i kręcić skakanką?” Niektórzy zamienili podskoki na skakance na robienie pompek, przysiadów czy podskoków. Było mnóstwo dobrej zabawy, śmiechu i pozytywnej energii, no i oczywiście ... matematyki. A na koniec zmagań przyszedł czas na podsumowanie i nagrody. Przecież nikt nie będzie się pocił za darmo! Królowa nauk była bardzo hojna. Za poprawne odpowiedzi uczniowie otrzymywali odpowiednio: dodatkowe plusy, nieprzygotowania a także oceny — piątki i nawet szóstki z matematyki.

Ale nie tylko uczniowie byli w tym dniu przepytywani. Pierwszoklasiści w roli egzaminatorów odpytali również nauczycieli i pracowników szkoły. Wszyscy się świetnie bawili. Komu szczęście nie dopisało i nie podołał zadaniom, ma rok na powtarzanie tabliczki mnożenia. Bo za rok na pewno to świętowanie powtórzymy.

mk