11 marca 2015 roku

Dzień Liczby Π

fot. Magdalena Krakowiak

„Podziwu godna liczba Π
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe...”

Od słów wiersza Wisławy Szymborskiej rozpoczęliśmy świętowanie dnia liczby Π czyli imienin Ludolfiny. W dniu 11 marca na dużej sali gimnastycznej spotkały się wszystkie klasy drugie, aby poprzez wspólną zabawę uczcić tę niesamowitą liczbę. Świętowanie miało charakter konkursowy. Zmaganiom indywidualnym i zespołowym przyglądało się jury pod czujnym okiem pani dyrektor Jolanty Kowalskiej. Były nagrody, uściski dłoni, słowa zachwytu i słodkości dla uczniów, którzy wszystkich zebranych zadziwiali swoją wiedzą i umiejętnościami, nie tylko matematycznymi.

Na cześć liczby Π przez uczniów klas drugich zostały napisane wiersze i powstały rzeźby. Kilkoro drugoklasistów rywalizowało w konkurencji polegającej na zapamiętaniu jak największej liczby cyfr z dziesiętnego rozwinięcia liczby Π. Możliwości dzieci przeszły wszelkie oczekiwania i zaskoczyły wszystkich zgromadzonych na sali. Najlepszy w tej konkurencji okazał się Piotr Puchalski z klasy 2c. Udało mu się z pamięci, bez pomyłki, zapisać prawie 80 cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby Π!

Po podsumowaniu wszystkich konkurencji okazało się, że w tych matematycznych zmaganiach najlepsza była 2c.

Dziękujemy wszystkim uczniom i wychowawcom klas drugich za zaangażowanie w poszczególne zadania. Liczymy, że za rok powtórzymy to święto. I będzie jeszcze Πękniej.

Organizatorzy: M. Krakowiak i K. Szczepaniak