W ramach akcji "Młodzi głosują" w naszej szkole odbyła się symulacja wyborów na Prezydenta Polski. Przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji realizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W tym roku, w czwartek 30 kwietnia, 300 000 uczniów w 1 500 szkołach głosowało na kandydatów, na których dorośli oddadzą głos 10 maja. Dlaczego to robimy? Jesteśmy przekonani, że każdy młody człowiek, również niepełnoletni, powinien mieć szansę wypowiedzenia się w sprawach publicznych, w zakresie tego kto i w jaki sposób powinien nas reprezentować. Uważamy, że młodzi ludzie powinni mieć prawo zabierania głosu w sprawach publicznych, także w okresie kampanii wyborczej. Założenie, że młody człowiek nie będzie interesował się polityką i nie będzie głosował do ukończenia 18. roku życia, a potem nagle stanie się zainteresowanym polityką, świadomym, aktywnym i głosującym obywatelem, jest złudne. Na głosowanie w wyborach można patrzeć jak na nawyk, który wyrabia się poprzez samo w nim uczestnictwo, a to umożliwia właśnie nasza akcja.
– Celem akcji „Młodzi głosują” jest zachęcenie młodych ludzi do większej aktywności obywatelskiej, gdy jeszcze wielu z nich chce ją podejmować. Aby nie zostać biernym dorosłym, trzeba doświadczyć własnej aktywności obywatelskiej już w młodości – mówi dr Jacek Strzemieczny, prezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Wyniki młodzieżowych wyborów poznamy 10 maja po zamknięciu lokali w wyborach powszechnych. Są one publikowane po zakończeniu głosowania powszechnego ze względu na zachowanie neutralności politycznej i edukacyjny charakter programu. Relacje z bieżących działań poszczególnych szkół oraz wyniki wyborów publikowane są na platformie www.mlodzi.ceo.org.pl.
Marek Konieczny