25 września 2015 roku

II szkolna edycja

fot. Magdalena Krakowiak

Krótko o WMTDay

Już po raz drugi w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia. Zeszłoroczna akcja spotkała się z pozytywnymi komentarzami ze strony uczniów, jak i nauczycieli. Dlatego i w tym roku postanowiłyśmy zgłosić naszą szkołę do tej ogólnoświatowej akcji edukacyjnej.

W przygotowanie akcji zaangażowała się klasa 1d oraz grupa uczniów z klasy 2b wraz z wychowawczyniami. Na tydzień przed wielkim egzaminem w szkole pojawiły się dekoracje i plakaty przypominające o zbliżającym się święcie matematyki. Pierwszoklasistki przygotowały niespodziankę dla nauczycieli w postaci zakładek z tabliczką mnożenia. Co jedna zakładka to piękniejsza, bo wykonana własnoręcznie. Uczennice klasy drugiej zadbały o to, aby trzecioklasiści mogli powtórzyć tabliczkę mnożenia i dlatego przygotowały dla każdej z klas plakat, który został uroczyście wręczony na kilka dni przed wielkim egzaminem.

Dzień 25. 09 .2015 r. czyli Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pokazał, że można się uczyć i jednocześnie dobrze bawić. Przed osobami egzaminowanymi były dwa zadania do zrealizowania. Po pierwsze każdy trzecioklasista indywidualnie odpowiadał ustnie przed egzaminatorem, pierwszoklasistą, ze znajomości tabliczki mnożenia. Mógł zdecydować o poziomie trudności pytań od łatwych po pytania trudne. Drugie zadanie było zadaniem zespołowym i jak się okazało wcale nie takim łatwym. Każdy z trzyosobowych drużyn musiał udzielać poprawnych odpowiedzi matematycznych i jednocześnie skakać na skakance. Przy tym zadaniu było dużo dobrej zabawy i śmiechu. Każdy próbował swoich sił. A jeżeli ktoś nie mógł skakać, robił pompki, brzuszki lub przysiady. Nieważne, jaka aktywność fizyczna, ważne było, aby się ruszać i wytężać umysł.

Na koniec wszyscy zwycięscy zostali nagrodzeni. „Tabliczka mnożenia”, dzisiejsza solenizantka, była bardzo hojna i obdarowała wielu uczniów cennymi nagrodami z matematyki. Były to oceny celujące i bardzo dobre, plusy czy dodatkowe nieprzygotowania. Oczywiście nie zapomniała o słodkim akcencie. Na nauczycieli czekało pyszne ciasto przygotowane przez drugoklasistki. A na pamiątkę nauczyciele otrzymali przygotowane wcześniej zakładki.

A za rok ... na pewno znów będziemy świętować Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

mk