30 września 2016 roku

Dzień Tabliczki Mnożenia

Magdalena Krakowiak

Trzeci raz w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia. Była to już szósta edycja święta matematyki obchodzonego na całym świecie. Byliśmy jedną z 2977 szkół z 15 krajów świata, które włączyły się w tą akcję.
W przygotowanie akcji zaangażowała się klasa 1b oraz grupa uczniów z klasy 2d pod czujnym okiem p. K. Szczepaniak, p. M. Krakowiak i p. B. Oleksiewicz. Na tydzień przed wielkim egzaminem w szkole pojawiły się dekoracje i plakaty przypominające o zbliżającym się święcie matematyki. W oknach na korytarzu drugiego piętra pojawiła się tabliczka mnożenia w dużym formacie. Jej obecność wręcz zmuszała do powtarzania jej przez uczniów i pracowników szkoły.
Dzień 30.09.2016r. czyli Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pokazał, że można się uczyć matematyki i jednocześnie doskonale bawić. Przed osobami egzaminowanymi były trzy zadania do zrealizowania. Po pierwsze każdy trzecioklasista indywidualnie odpowiadał ustnie przed egzaminatorem, pierwszoklasistą, ze znajomości tabliczki mnożenia. Mógł zdecydować o poziomie trudności pytań od łatwych po pytania trudne. Po egzaminie ustnym nadszedł czas na układanie domina z działaniami z tabliczki mnożenia. Trzecioklasiści mieli na ułożenie domina 3 minuty. Zadanie okazało się dość trudne, tym większą satysfakcję odczuwali Ci, którzy sobie z nim poradzili. Trzecie zadanie było zadaniem zespołowym. Przy tym zadaniu, jak zawsze, było najwięcej dobrej zabawy i uśmiechów. Każdy z trzyosobowej drużyny musiał udzielać poprawnych odpowiedzi matematycznych i jednocześnie skakać na skakance. Każdy próbował swoich sił. A jeżeli ktoś nie mógł skakać to np. robił pompki, brzuszki lub przysiady. Nie ważne jaka aktywność fizyczna, ważne było, aby się ruszać i jednocześnie wytężać umysł. Na koniec wszyscy zwycięscy zostali nagrodzeni. „Tabliczka mnożenia”, solenizantka była w tym roku wyjątkowo hojna i obdarowała największą, jak dotąd, liczbę uczniów cennymi nagrodami z matematyki. Były to oceny celujące i bardzo dobre, plusy czy dodatkowe nieprzygotowania. Na pamiątkę kolejnej edycji święta matematyki trzecioklasiści otrzymali zakładki z tabliczką mnożenia własnoręcznie wykonane przez uczniów klasy 1b i 2d.
A za rok … na pewno znów będziemy świętować Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. mk