2 marca 2017 roku

Młodzieżowe Obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

2 marca (czwartek) 2017 roku o godzinie 10: 00 w auli IV Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi przy ul. Pomorskiej 16 miała miejsce lekcja żywej historii związana z Młodzieżowymi Obchodami Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych przygotowana przez Rzgowską Młodzież Patriotyczną. Uroczystość swoim Patronatem objęli Prezydent RP oraz Łódzki Kurator Oświaty. Naszą szkołę reprezentowała klasa III a pod opieką polonisty. Spotkanie z kombatantami Armii Krajowej walczącymi na Ziemi Łódzkiej i Wileńszczyźnie poprzedził występ przygotowany przez młodych rzgowian. Później, po krótkiej przerwie, mieliśmy możliwość spotkania ze świadkami historii i wysłuchania ich opowieści urozmaiconych zdjęciami z żołnierskiego życia. Wśród Gości byli: ppłk Tadeusz Michalski pseudonim Ryś z oddziału Groźnego, Przewodniczący Rady Kombatanckiej w Łodzi oraz Prezes Rady Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; żona płk. Jerzego Urbankiewicza pseudonim Jurek, urodzonego w Łodzi kawalera orderu Virtuti Militari, rotmistrza Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich, żołnierza Wileńskiej Armii Krajowej, więźnia łagrów stalinowskich; Zygmunt Żytkiewicz, Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Kresowych Armii Krajowej Wiano, Ich Rodzin i Przyjaciół, Władysław Trzaska - Korowajczyk, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, w czasie wojny członek Harcerstwa Polskiego - Szare Szeregi.