13 marca 2018 roku

Obchody Dnia Liczby Π

fot. Magdalena Krakowiak

Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe?
W. Szymborska

Zespoły uczniów klasy 3d w dniach 13-15.03.2018 r. prowadzili zajęcia w klasach drugich poświęcone liczbie PI. W ten sposób chcieli młodszym kolegom przybliżyć wyjątkowość tej liczby. Przygotowali zadania, które miały poprzez zabawę pozwolić poznać i zapamiętać ludolfinę.

Drugoklasiści z kilku osobowych zespołach wypisywali wyrazy z pi. Zadanie polegało na tym, aby tych wyrazów było jak najwięcej. W ciągu 3 minut na kartkach pojawiały się dziesiątki słów z pi.

Drugie zadanie polegało na wykonaniu pomiarów przedmiotów codziennego użytku i wyznaczeniu wartości pi do trzech miejsc po przecinku. To zadanie wymagało od uczniów precyzji w pomiarach. Większości grup udało się uzyskać wynik z podzielenia obwodu przez długość średnicy przedmiotu do dwóch miejsc po przecinku czyli 3,14. Nie udało się uzyskać niestety liczny 3,141 (tak wygląda liczba pi do 3 miejsc po przecinku).

Bardzo dużo emocji przyniosło ćwiczenie na refleks. Uczniowie mieli za zadanie zatrzymać za pomocą klawiszy klawiatury komputera stoper wyświetlany na ekranie, tak, aby wyświetlić 3:14. Tylko kilkorgu uczniów z klas drugich ta sztuka się udała.

Na koniec układali Π-szyfry czyli zdania, w których kolejne wyrazy miały tyle liter ile wynosi kolejna cyfra z rozwinięcia dziesiętnego liczby pi.

Całość świętowania dopełniła wystawa prac plastycznych wykonanych przez drugoklasistów. Prace te zawisły na trzecim piętrze.

Organizator M Krakowiak i klasa 3d