6 listopada 2018 roku

Szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości

W naszym gimnazjum obchody Niepodległości trwają już od maja 2018, gdyż wówczas włączyliśmy się w realizację programu Muzeum Miasta łodzi „Łódzkie Oblicza Niepodległej”. W ramach podejmowanych działań grupa uczniów pod opieką p. B. Oleksiewicz i p. M. Wójcik przygotowała propozycję wycieczki po Łodzi śladami Stefana Linke — wersja „papierowa” i wirtualna, czyli film „Stefan Linke — łódzki bohater Niepodległej” — prezentowany już w muzeum w ramach podsumowania działań szkół łódzkich. Przygotowaliśmy też drugą propozycję wycieczki „Od Tadeusza Kościuszki do Powstania Styczniowego — spacer po starym Cmentarzu”. Materiały te zostały przekazane Muzeum Miasta Łodzi i zostaną zaprezentowane podczas uroczystej gali w Pałacu Poznańskiego w dniu 18 listopada. Braliśmy też udział w grze edukacyjnej na Starym Cmentarzu, w której grupa dziewcząt z kl. III c zajęła I miejsce. Korzystaliśmy także z wycieczek zaproponowanych przez TOnSC pod hasłem „Odkrywamy Stary Cmentarz w Łodzi — Bohaterowie Niepodległej”.

27 października grupa uczniów z naszej szkoły włączyła się w XXIV kwestę, porządkując groby oraz zbierając pieniądze na renowację zabytkowych pomników.

Od końca października na parterze szkoły można oglądać wystawę fotograficzną „Bohaterowie Niepodległej na Starym Cmentarzu”. Autorką zdjęć jest p. B. Oleksiewicz — nauczycielka geografii.

Finał szkolnych obchodów odbył się 6 listopada. W naszej uroczystości, mającej charakter lekcji historii, przygotowanej przez p. A. Rapalską i p. M. Wójcik we współpracy z innymi nauczycielami oraz uczniami z kl. 3 c i 3 e udział wzięli honorowi Goście — p. Alina Jabłońska i p. Cezary Pawlak — Prezes TOnSC. Dziewczęta z kl. 3 c wykonały piosenkę „Śpiewka 1920”, zaś p. A. Rapalska przypomniała wydarzenia, które doprowadziły do upadku naszej państwowości i jej odzyskania. Następnie p. M. Wójcik wygłosiła wykład pt. „Łodzianki w walce o Niepodległość, przybliżając zapomniane sylwetki Maryli Keiserbrecht, Wandy Węgierskiej i Marii Jasińskiej.

Wręczone też zostały wyróżnienia za prace literackie na temat Niepodległej — otrzymały je: Julia Cichocka z kl. 3 c i Zuzanna Długoszewska z kl. 3 e oraz nagroda dla Katarzyny Płuciennik z kl. 3 c za wiersz „Wolność”.

Po odśpiewaniu hymnu Polski i hymnu szkoły oraz wysłuchaniu opowieści p. Cezarego Pawlaka uczniowie wrócili na dalsze lekcje.

Wolność

To rzadko doceniane prawo
budzenia się codziennie rano we własnym domu.
To możliwość pójścia do pracy lub szkoły
oraz mówienia w ojczystym języku,
kupowania wymarzonych produktów w sklepach,
spokojnych spacerów wśród jesiennych liści,
lepienia bałwana w zimowych płatkach śniegu,
jazdy na rowerze w blasku wiosennego słońca,
kąpieli w morzu w letnim upale ...
To całe nasze życie
zapewnione przez walczących o wolność przodków.
Przodków, którzy marzyli, byśmy ją doceniali.

Katarzyna Płuciennik
kl. 3 c

Utwór nagrodzony w konkursie na prace literackie na temat Niepodległej.